Parlamentná debata o DPH ukázala biedu pravice aj ľavice

Autor: Juraj Miškov | 1.10.2015 o 17:23 | Karma článku: 6,63 | Prečítané:  1604x

Viete, v čom je najväčšia bieda slovenskej ľavice a pravice? Neustále na seba útočia, vykrikujú si navzájom svoje kauzy, naoko medzi sebou bojujú, no pritom sú takmer rovnakí.

Bez ohľadu na farbu trička, celé roky zvyšujú dane, a na ľudí si spomenú vždy len tesne pred voľbami.

Dvojdňová parlamentná diskusia o novele zákona o dani z pridanej hodnoty túto biedu preukázala v plnej nahote.

Namiesto reálnej debaty o tom, že DPH na potraviny je na Slovensku najvyššia spomedzi okolitých krajín, sa parlament zasa zmenil na boxerský ring.  Celá debata sa zvrhla na vzájomné obviňovanie sa, kto, kedy a o koľko v minulosti zvýšil dane. Pritom pravica a ľavica si v tomto nemajú čo vyčítať – za posledné roky štát stále berie ľuďom viac peňazí, bez ohľadu na to, kto práve sedí vo vláde.

Ako povedal už Milan Lasica v nedávnom rozhovore pre SME, na Slovensku neexistuje autentická ľavica a pravica. Jedni zháňajú peniaze vlastnou hlavou, druhí pol na pol bez bločku. Jedni majú platinové sitká, druhí tetu Anku a emisný tender. A dane brutálne zvyšoval každý z nich.

Motácka politika pravice a ľavice sa nakoniec odráža aj vo výsledku parlamentnej debaty. DPH sa zníži len na vybrané produkty, a ľudia to takmer nepocítia. Každý Slovák v priemere ušetrí jedno euro – zatiaľ čo mu štát stále bude z druhého vrecka brať takmer 60 % jeho výplaty.

Povedzme si úprimne. Uťahovanie opaskov nemôže byť nekonečný príbeh – a po rokoch neustáleho zvyšovania daní je najvyšší čas ľuďom niečo vrátiť.

Aj preto SKOK! už v júni navrhol zákon, ktorým by sa znížila DPH na všetky potraviny. A nebolo by to na dlh – navrhli sme aj jasné zdroje úspor na neefektívnom hospodárení.

Žiaľ, za náš návrh v júni nehlasovali nielen poslanci Smeru, ktorým by skazil predvolebnú kampaň. Nepodporili ho ani poslanci pravicových strán KDH a MOST-HÍD, a to aj napriek tomu, že včera predložili vlastné, takmer totožné návrhy. Aj to je dôkazom, že znižovanie DPH berú pravica aj Smer úplne rovnako: len ako populizmus pred voľbami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

V správnom čase na správnom balkóne

Tiahnuce žeriavy a husi, ale aj strieľajúci psychopat a výbuch plynu. Čo všetko sa dá odfotiť z bytu.

ŠPORT

Dravecký o vyhodení: Beriem všetko na seba

Dravecký si s veľkou pravdepodobnosťou nezahrá na olympiáde.

BRATISLAVA

Vyrobiť originálny bratislavský rožok je kumšt

Vo Viedni majú Sacher tortu, v Budapešti šomló halušky, v Bratislave rožky.


Už ste čítali?