FNM – symbol rabovania a dojná krava slovenských politikov

Autor: Juraj Miškov | 15.6.2015 o 15:14 | (upravené 15.6.2015 o 15:36) Karma článku: 8,28 | Prečítané:  1375x

Fond národného majetku vznikol ako dočasná štátna privatizačná agentúra – a prežil 24 rokov až dodnes. Pre mňa osobne je v FNM prvom rade symbolom toho, ako si doteraz všetci politici rozdeľovali Slovensko.

A to platí zvlášť dnes, keď v parlamente na mimoriadnej schôdzi preberáme kauzu Gorila - ktorá je príznakom toho, ako sú červení a modrí rovnako namočení v najväčšom škandále na Slovensku, a ako - keď ide o peniaze, moc a stoličky - medzi súčasnou ľavicou a pravicou nie je žiaden rozdiel. 

Bez ohľadu na farbu straníckeho trička, či pravica alebo ľavica, tak, ako sa každé štyri roky striedali politické strany pri moci, tak isto si potom delili aj lukratívne posty a obchody vo FNM. A presne tieto politické obchody sa diali po každých voľbách, už vyše 20 rokov.

Na Slovensku je to tak. Navonok ohnivý predvolebný boj ľavice s pravicou, alebo ak chcete, SMERu s opozíciou, pravidelne vystrieda chladnokrvné delenie postov a funkcií. A je úplne jedno, kto vyhrá – či červení, alebo modrí.

FNM bol od roku 1991 dojnou kravou slovenských politikov, bez ohľadu na to, či boli z pravice alebo z ľavice.

Tak, ako sa 24 rokov striedali ľavicové a pravicové vlády, striedali sa aj červené a modré nálepky na FNM – jeho využitie na kšefty však ostávalo nezmenené. Či Mečiarova privatizácia, kauza Gorila pod vedením nominantov SDKÚ, alebo predražené kšefty a analýzy za posledné roky pod vedením Smeru – scenár všetkých zlodejín, spojených s Fondom národného majetku, bol vždy rovnaký. Obsadiť FNM a rabovať.

Nikdy mi to nevyhovovalo. Ako minister hospodárstva som preto pripravil analýzu a návrh na zrušenie Fondu národného majetku. Rovnakým spôsobom, ako to urobili v Českej republike – zrušiť FNM ako zbytočný štátny úrad bez náhrady, a prípadnú existujúcu agendu rozdeliť medzi vecne príslušné ministerstvá. Zákon som neskôr predložil aj ako poslanec.

Prešli tri roky, a čuduj sa svete – FNM, k zrušeniu ktorého sa hlásili všetci, zrazu nezanikne, len sa podľa vládneho návrhu zákona premenuje.

Na prvý pohľad sa zdá, že fond nebude existovať – nahradí ho nová „Správcovská agentúra“.

V skutočnosti však ide len o zmenu tabule na dverách. Inak sa ale nezmení nič.

Fond národného majetku, aj po premenovaní na Správcovskú agentúru, bude ďalej plniť svoju politickú funkciu. A vyhovovať to bude nielen Robertovi Ficovi, ale aj všetkým ostatným opozičným stranám, ktorí chcú prísť po ňom.

Slovensko totiž opäť čaká ohnivý súboj ľavice a pravice, SMERu a opozície – a aký bude výsledok? Bez ohľadu na to, či vyhrajú červení alebo modrí, nasledovať bude rovnaké delenie postov v FNM, premenovanom na Správcovskú agentúru, ako celých 20 rokov doteraz.

Dúfam a verím, že sa tieto hry podarí už čoskoro preskočiť a priniesť na Slovensko skutočnú zmenu.

Že konečne preskočíme obdobie, keď sa stále striedajú politici z ľavice a pravice, ktorí rozdeľujú spoločnosť v mene ovládnutia moci, ale pritom sú v skutočnosti takmer úplne rovnakí. A že FNM skončí, úplne, bez nálepiek a maskovania, tak, ako skončí aj umelé rozdeľovanie ľudí na pravicu a ľavicu politikmi, ktorí ani poriadne nevedia, čo tie dva pojmy znamenajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Cinkota: Čím viac mi bolo dovolené, tým viac som hranice prekračoval

Verím, že som oveľa múdrejší, hovorí prepustený herec Dušan Cinkota.


Už ste čítali?