Skutočný sociálny balíček

Autor: Juraj Miškov | 29.5.2015 o 20:29 | Karma článku: 6,99 | Prečítané:  1937x

Róbert Fico postaví kampaň na svojich balíčkoch a na strašení voličov, že ak zvolia pravicu, tá ich zruší. Lenže existuje aj tretia možnosť: nevoliť ani Fica, ani pravicu, a prijať lepšie a rozumnejšie návrhy, než ponúkajú obaja.

Slováci sú chudobnejší, než by mohli byť. To je číry a nespochybniteľný fakt.

Mzdy na Slovensku sú nižšie, než vo väčšine krajín Európy. Daňové zaťaženie miezd je u nás pritom nadpriemerné.

Takže v životnej úrovni za Európou zaostávame, ale vo výške daní a odvodov sme ju už predbehli.

DPH na potraviny a na mnohé iné produkty je u nás vyššia, než vo všetkých okolitých krajinách. A teda síce zarábame málo, ale zato máme vysoké dane a najvyššie ceny.

A už to treba zmeniť.

Urobiť stop zvyšovaniu daní, ušetriť na štáte, vrátiť peniaze ľuďom, je správne.

Nie je to ani pravicové, ani ľavicové – jednoducho nastal čas.

Preto sme s kolegami zo SKOK!-u pripravili skutočný sociálny balíček. Taký, ktorý každá rodina naozaj pocíti na svojej peňaženke. A zároveň taký, ktorý nezvýši štátny dlh – lebo je krytý konkrétnymi úsporami v štátnych výdavkoch.

Recept na skutočný sociálny balíček - účinnejší než Ficov, a zároveň rozumný – je ľahký. Stačia štyri opatrenia:

  1. Znížiť DPH na všetky potraviny,
  2. Znížiť DPH na energie pre domácnosti (elektrina, plyn, kúrenie, voda),
  3. Znížiť odvody zamestnancov o 2 percentá,
  4. Zrušiť koncesionárske poplatky.

Tieto štyri zmeny pocítia všetci, nielen vyvolené skupiny voličov. Lebo jeme všetci, kúrime a svietime všetci, ešte aj tie poplatky za rozhlas a televíziu musí platiť každý.

A zároveň tento návrh zvýhodní tých, ktorí pracujú – lebo priemerná rodina s dvoma deťmi len vďaka zníženiu odvodov získa o dvesto eur ročne vyšší plat.

Vďaka tomuto jednoduchému balíčku získa každá slovenská rodina až 50 eur mesačne. A to už je slušný peniaz, ktorý naozaj pocíti. Za rok sa nazbiera aj na dovolenku.

nebude to na dlh. Na rozdiel od kolegov z ľavice i z pravice, naše riešenie máme presne prepočítané, a presne vieme, odkiaľ naň vziať. Celý tento balíček štyroch opatrení by stál zhruba 780 miliónov eur. A predstavili sme zoznam úspor v štátnom rozpočte za vyše jednu miliardu – takže nám zostáva aj rezerva.

K ľuďom, ktorí poctivo pracujú a napriek tomu žijú od výplaty k výplate, sa za posledných dvadsať rokov žiadna vláda nesprávala dobre. Práve naopak.

V podstate doteraz každá vláda, či červená alebo modrá, sa k živnostníkom a k strednej vrstve správala ako k nepriateľovi, ktorého jedinou úlohou je byť poslušnou dojnou kravou verejného rozpočtu.

Lenže stredná vrstva nie je len strojom na peniaze pre vládu. Je chrbtovou kosťou každej ekonomiky, a nádejou v lepšiu budúcnosť každej krajiny.

Likvidácia strednej triedy preto môže mať pre Slovensko fatálne následky. Postihne totiž široké vrstvy vzdelaných a kvalifikovaných ľudí pracujúcich v obchode, priemysle, službách, zdravotníctve, školstve, či administratíve.

Preto – aj keď tým možno mnohých šokujem – si podľa mňa ľudia naozaj zaslúžia istoty. A ľudia na Slovensku si už po toľkých rokoch naozaj zaslúžia aj sociálny balíček, ktorý im umožní znova sa zhlboka nadýchnuť.

Ale nie sú to ani tie istoty, ani ten balíček, ktorý ponúka Robert Fico. A nie sú to ani suchopárne prísľuby hmlistých reforiem pravice, vyčerpanej vzájomnými hádkami a kauzami.

Životná úroveň sa dá zvýšiť, aj skokom, aj bez zadlžovania. Chce to len skok v myslení a v politike.

 

 

Detaily nášho návrhu, aj s kalkulačkou, koľko peňazí mesačne by priniesol práve vám, nájdete tu: www.eurovratka.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nebuď buzerant, zmláť manželku (píše Michal Havran)

Vy to viete, vy muži z Tvrdošína, čo pochodujete a zneužívate vieru, aby ste ľudí vydesili.

SPIŠ KORZÁR

Jedno zrazené dieťa zo Spišského Bystrého je v kritickom stave

V nemocniciach ostáva po nehode viacero zranených školákov.


Už ste čítali?