Zlyhania v sociálnej politike balíčky neopravia

Autor: Juraj Miškov | 25.5.2015 o 8:01 | Karma článku: 11,01 | Prečítané:  703x

Najväčším problémom Roberta Fica je dnes to, že jeho druhý balíček je vlastne priznaním, že zlyhal v sociálnej politike na celej čiare. Rovnako, ako vlády pred ním.

Nebudem sa tváriť, že som zostal po predstavení Ficovho druhého balíčka šokovaný - pred voľbami rozdávala na Slovensku vždy každá vláda, ani tie Dzurindove neboli iné. Za päť rokov, ktoré pôsobím v slovenskej politike, som vlastne zistil, že v sľuboch a v pokrytectve nie je medzi pravicovými a ľavicovými stranami vlastne žiaden rozdiel.

Robert Fico vládne Slovensku sedem z posledných desiatich rokov, počas ktorých si ľudia museli neustále uťahovať opasky. Včera predstavil 15 oblastí, ktoré sú pre jeho ideológiu kľúčové, a pritom v nich desať rokov nedokázal nič poriadne pre ľudí urobiť.

Vo svojich hlavných prioritách – sociálna politika, odstraňovanie chudoby, či znižovanie rozdielov – Robert Fico totálne zlyhal, a teraz sa to snaží narýchlo zalepiť. Kráľ je nahý.

V sociálnych balíčkoch, ktoré Smer predstavuje, sú dobré veci aj hlúposti. Ale podstatné je, že ak by Smer v posledných desiatich rokoch robil lepšiu politiku, Slováci by od neho žiadne balíčky a iné žobračenky nepotrebovali.

Na Slovensku ešte nikdy nevládol politik, ktorý by dokázal naozaj pomôcť zlepšiť sociálnu situáciu bežných ľudí a kvalitu služieb, ktoré od štátu za svoje dane dostávajú.

Vezmite si sami: ušetriť ľuďom jeden cent na rožku, keď im vláda berie takmer polovicu platu, je ako nič.

Poďme spolu hovoriť o tom, čo je naozaj dôležité.

A najdôležitejšími vecami v „sociálnych“ balíčkoch Roberta Fica sú tie, ktoré v nich nie sú spomenuté.

Žiaden politik doteraz nahlas nehovoril o tom, že takmer milión ľudí na Slovensku poctivo robí a chodí do práce, a pritom musí vyžiť z menej než 500 eur. O cent lacnejšie rožky ich z biedy nevytrhnú. Ľuďom, z ktorých vláda robí „pracujúcu chudobu“, pomôže len výraznejšie zníženie daní a odvodov, a rast platov.

S kolegami v SKOK!-u sme preto už v marci predstavili návrh, že nižšiu DPH treba zaviesť nielen na potraviny, ale aj na energie pre domácnosti.

Teplo, kúrenie, elektrina a plyn sú medzi najväčšími položkami, ktoré bežní ľudia platia. Navyše, ak na ne znížime DPH, všetky peniaze zostanú v rukách ľudí – ide o regulované ceny, ktoré dodávatelia nemôžu svojvoľne meniť. Každá rodina by takto ušetrila desiatky eur, oveľa viac, než keď sa daň zníži len na vybrané potraviny.

Ešte dôležitejšie, než znižovať DPH, je zvýšiť platy. Preto sme našli spôsob, akým znížiť povinné sociálne odvody každého zamestnanca o 2 percentuálne body. Spolu so zrušením koncesionárskych poplatkov by tak každá bežná rodina získala až 50 eur mesačne.

A to všetko zodpovedne – SKOK! ako jediná strana na Slovensku jasne zverejnil aj zoznam úspor v štátnom rozpočte, odkiaľ zníženie odvodov a daní zaplatiť. Tak, aby neboli na úkor štátneho dlhu.

Znižovať dane a odvody znamená, že ľudia budú mať viac peňazí v peňaženke –a  budú sa mať lepšie. No ani to stále nestačí.

Najväčším problémom Slovenska dnes totiž nie sú ani dane, ani odvody. Ale to, že sme krajinou, ktorú ovládla skepsa a stratila nádej.

Na nič sú vám nižšie dane, keď žijete v regióne, kde vôbec nie sú pracovné príležitosti. Konkrétny príklad: všetky firmy v celom Prešovskom kraji zaplatia ročne na dani z príjmov len 50 miliónov eur (z vyše 2 miliárd, vybraných na celom Slovensku).

Okresom, ako sú Svidník a Stropkov, už nepostačia len daňové úľavy pre nových investorov. Zaslúžia si omnoho silnejší stimul – a ak z nich celých urobíme zónu úplne bez dane z príjmu (rozumne, aby sa to nedalo zneužiť) – podporíme všetky odvážne firmy, ktoré tam pôsobia už dnes, a v rozpočte pritom neubudne takmer nič.

Zbytočne vám budú politici rozprávať o miliónoch v sociálnych balíčkoch, keď ročne rozkradnú mnohonásobne viac. Nebudem vás presviedčať o sebe, hoci som nikdy neprivatizoval ani nemal žiadne kauzy – ale predsa sú verejné osobnosti, o ktorých čestnosti a charaktere nie je pochybností. Potrebujeme v politike viac ľudí ako Kamil Krnáč, autor najlepšieho protikorupčného programu, aby bežný občan dokázal vidieť aj pozitívne vzory v parlamente.

Ľudia nepotrebujú detské tábory zadarmo, keď takmer nikto z mladých nechce zostať na Slovensku a neverí, že bez protekcie a známostí to niekam v živote dotiahne. Na Slovensku sa musí začať dariť tým, ktorí sú poctiví a dodržiavajú – a nie tým, ktorí ich porušujú.

Nádej našej krajine vrátime len vtedy, keď bude väčšina ľudí môcť byť presvedčená, že môže uspieť a zlepšiť si život len vďaka svojmu vlastnému úsiliu. To ale nie je Slovensko, v ktorom žijeme dnes.

Pár eurová zľava na dotovaný plyn vám nijako nepomôže, keď budú vaše deti chodiť do najslabších škôl v strednej Európe, a keď s chorobou prídete do zle vybavenej nemocnice, kde nie sú peniaze ani na toaletný papier pre pacienta, nie to ešte na kvalitné procedúry.

SKOK! predstaví vo svojom programe skutočnú alternatívu opatreniam balíčka – udržateľné a naozaj účinné riešenia chudoby, nízkych miezd a regionálnych rozdielov. Predstavu jednoduchého a funkčného štátu, ktorý robí poriadne čo má, a pritom necháva ľudí žiť svoje vlastné životy. Kde politici nesú hmotnú i trestnú zodpovednosť ako normálni ľudia. To je balíček, ktorý Slovensko naozaj potrebuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Medirex v univerzitnej nemocnici skončí

Chcem, aby zdravotníci boli konfrontovaní s pohľadom iných na ich prácu,vraví šéf Univerzitnej nemocnice Bratislava JURAJ KOVÁCS.

DOMOV

Na Slovensku sú desiatky kryptofariem, ťažil aj Glváč

Hoci ministerstvo financií vydalo usmernenie, podnikateľom to nestačí.

SVET

Masový pochod žien v Berlíne proti migrantom. Ako to bolo naozaj

Organizátorka je z extrémistickej strany.


Už ste čítali?