Koniec podnikania na Slovensku?

Autor: Juraj Miškov | 19.2.2015 o 19:20 | Karma článku: 9,49 | Prečítané:  2094x

Aj keď pomalé a neefektívne súdnictvo je na Slovensku dlhodobým problémom, naša krajina sa už dostala do fázy, kedy významné podnikateľské združenia musia predsedu vlády doslova prosíkať o zlepšenie tohto tristného stavu. Pre neschopnosť vlády dokonca podnikatelia už sami pripravili list s odbornými návrhmi, ktoré majú zlepšiť stavu justície, znížiť mieru korupcie a zvýšiť transparentnosť a predvídateľnosť legislatívneho procesu.

Ťažko povedať, či Fico nechytil pri bozkávaní sa s Harabinom nejakú chorobu, alebo má minister spravodlivosti Borec zviazané ruky, isté však je, že ak už o lepšiu kvalitu súdov priamo premiéra žiadajú aj zahraničné obchodné komory, ide o viac, ako len o systémový problém.

Osobne sa domnievam, že ďalším logickým krokom by malo byť vystúpenie podnikateľských zväzov a združení z Rady solidarity a rozvoja, ktorá nie je ničím iným ako Ficovým figovým listom. Alebo presnejšie, Potemkinovskou dedinou.

Fatálna absencia logiky

Medzi najnovší prípad, kde je viac ako ťažké nájsť nejakú logiku, je situácia okolo dôchodkového zabezpečenia. Zlé súkromné doplnkové dôchodkové spoločnosti (druhý pilier) by mali podľa tejto vlády najlepšie zmiznuť z povrchu zemského, pretože parazitujú na verejných peniazoch – odvodoch do sociálneho systému.

Minister práce Richter sa však zároveň nehanbí vyhlásiť, že budúcnosť dôchodkov je okrem štátneho dôchodku v dobrovoľnom pripoistení (tzv. tretí pilier, v ktorom zamestnávatelia prispievajú zamestnancom na dôchodok prostredníctvom pozor – opäť súkromných spoločností). Firmy by k väčšej aktivite v tomto smere mohli podľa neho motivovať aj prípadné daňové úľavy! Na dôchodky tak budú prispievať hneď trikrát: cez odvody, zo svojich peňazí zamestnancom a cez dane, teda verejné zdroje.

Ďalší príklad: veľký nepriateľ finančných skupín Fico zakáže poplatky u lekárov za prednostné služby, veľké firmy typu ProCare si ich však vo svojich sietiach budú môcť účtovať naďalej. Mimochodom ďalšou záhadou je, na čo teda musia lekári začať používať registračné pokladnice, keď poplatky už sú zakázané.

Rovní a rovnejší

Nie všetci podnikatelia sú na tom však zle. Vyvolení dostávajú desiatky miliónov daňových úľav (Babišove Duslo Šaľa), či využívajú stále deravý zákon o konkurze a reštrukturalizácii na zníženie svojich dlhov a zároveň odpísanie tisíciek menších podnikateľov, ktorí sú ich veriteľmi (napr. Váhostav-SK alebo Doprastav).

Stále lepšie (?) sa majú aj zamestnanci, ktorí môžu chodiť do práce vlakom za minimálny peniaz. Samozrejme pokiaľ nie ste napríklad vodič autobusu, ktorého vyhodili pre pokles obsadenosti liniek vďaka dotovaniu železníc. Alebo ak nepracujete na súde či v nemocnici, kde sú niektoré profesia dramaticky podfinancované.

Úplne najhoršie sa však má dnes malý živnostník, ktorý ak nebodaj niekoho aj zamestnáva, tak pre kopu papierov, nahlášok, kontrol, či študovania neprehľadnej legislatívy už ani nestíha robiť svoju prácu. Ten už potom určite nemá chuť ani čas napísať Ficovi list, ktorý aspoň pomenuje marazmus v tomto štáte. Vyjadriť sa však môže napríklad vo voľbách. Veď dobré riešenia sú na SKOK. A predstavíme ich čoskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Medirex v univerzitnej nemocnici skončí

Chcem, aby zdravotníci boli konfrontovaní s pohľadom iných na ich prácu,vraví šéf Univerzitnej nemocnice Bratislava JURAJ KOVÁCS.

DOMOV

Na Slovensku sú desiatky kryptofariem, ťažil aj Glváč

Hoci ministerstvo financií vydalo usmernenie, podnikateľom to nestačí.

SVET

Masový pochod žien v Berlíne proti migrantom. Ako to bolo naozaj

Organizátorka je z extrémistickej strany.


Už ste čítali?