Podnikateľské prostredie zachraňuje dopravná zápcha

Autor: Juraj Miškov | 10.12.2014 o 16:39 | Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1187x

Zle napísaný zákon o jednoeurových s.r.o. (viac o ňom v tomto blogu) neprešiel len vďaka tomu, že pán prezident Kiska ho navrhol neschváliť ako celok a smeráci „nenašli“ dosť hlasov na prelomenie jeho veta. 

Za pozornosť v tejto súvislosti stoja dva fakty:

  1. Dosť hlasov na prehlasovanie prezidentského veta nenašiel ani ďalší nedotiahnutý legislatívny návrh poslankyne Smeru-SD Renáty Zmajkovičovej o školských bufetoch.
  2. Na všetky ďalšie nasledujúce hlasovania už bolo poslancov dosť.

Či bol tento nedostatok hlasov skutočne iba dôsledkom neskorého príchodu viacerých vládnych poslancov, alebo len takto zamietli zvrzané návrhy zákonov pod koberec, sa oficiálne zrejme nedozvieme. Čo je však dôležitejšie, neschválenie novely Obchodného zákonníka otvára možnosť pripraviť legislatívu lepšie.

V zásade stačí len jednoducho nasledovať množstvo výhrad, ktoré voči zákonu predniesla odborná verejnosť aj my v parlamente počas rozpravy:

  • Upraviť ustanovenia, ktoré posielali hneď po prvej nezaplatenej faktúre s.r.o. do krízy. Spoločníci pritom môžu ručiť za záväzky spoločnosti, ktoré vznikli počas ich účasti v spoločnosti, napríklad do výšky svojho vkladu zapísaného v obchodnom registri a bude len na zakladateľoch, akú výšku zvolia. V prípade potreby zabezpečenia záväzkov môžu predsa partneri takejto firmy zvoliť z množstva zabezpečujúcich inštitútov ako zmluvná pokuta, záložná zmluva, ručenie, či banková záruka.
  • Keďže start-upy sú často tímovou prácou, nie je dôvod obmedzovať počet spoločníkov.
  • Neobmedzovať možnosť výplaty zisku.
  • Vyňať spod platnosti nových ustanovení už existujúce s.r.o. !

Rád by som v tejto súvislosti pripomenul, že  úroveň základného imania a administratívna náročnosť pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným patria medzi indikátory, ktoré Svetová banka sleduje v rámci svojej správy o kvalite podnikateľského prostredia pod názvom Doing Business - kde sme opäť pod vedením socialistov klesli o dve miesta.

Ale túto oblasť je potrebné ešte zefektívniť a podnikanie urobiť ešte viac atraktívnym. Veď ako inak môžeme ako politici (okrem kvalitnejšej daňovej a odvodovej regulácie) prispieť k tvorbe pracovných miest? Nakoniec, ako píšeme v manifeste novej Slovenskej občianskej koalície (SKOK!):

„Pracovné miesta nevytvára štát, ale zdravá ekonomika s kvalitným podnikateľským prostredím a vzdelanou pracovnou silou. Štát svojimi nariadeniami a reguláciami nesmie by priveľkou záťažou pre tých, ktorí v ňom vytvárajú hodnoty.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Medirex v univerzitnej nemocnici skončí

Chcem, aby zdravotníci boli konfrontovaní s pohľadom iných na ich prácu,vraví šéf Univerzitnej nemocnice Bratislava JURAJ KOVÁCS.

DOMOV

Na Slovensku sú desiatky kryptofariem, ťažil aj Glváč

Hoci ministerstvo financií vydalo usmernenie, podnikateľom to nestačí.

SVET

Masový pochod žien v Berlíne proti migrantom. Ako to bolo naozaj

Organizátorka je z extrémistickej strany.


Už ste čítali?