K registračnej pokladni možno budete potrebovať aj satelit

Autor: Juraj Miškov | 7.9.2014 o 21:49 | Karma článku: 10,83 | Prečítané:  2991x

Všetky elektronické registračné pokladnice, predané na Slovensku po 1. januári 2015, budú musieť byť schopné on-line pripojenia. Táto zmena bola zašitá v júlovej novele zákona o DPH, ktorou sa zároveň zmenil aj zákon o registračkách. 

Pre podnikateľov z toho vyplývajú dve veci:
1. Každý podnikateľ, ktorému vznikne povinnosť používať registračku prvýkrát od 1. januára 2015, bude povinný používať už registračku s on-line pripojením.
2. Tí podnikatelia, ktorí používajú staré registračky, ich budú môcť používať aj po 1. januári 2015, ale pri najbližšej výmene už si budú musieť obstarať tie s pripojením na internet.

Podľa finančného riaditeľstva pritom podmienky on-line pripojenia ustanoví všeobecne záväzný predpis, ktorý vydá Ministerstvo financií SR. Keďže predpis ešte nie je známy, poďme si skúsiť predstaviť, ako to asi bude vyzerať v praxi.

20 kilometrový kábel alebo satelit?

Obchodníci, ktorí zároveň používajú platobné terminály a majú pripojenie na internet, nebudú mať problém. Ak ale príde malý predajca do dediny bez pokrytia napríklad mobilným signálom, alebo na mobile nebude mať dátový program, alebo pokladnicu nespáruje so svojím mobilom, bude asi musieť hľadať najbližšiu pevnú prípojku a potiahnuť si k pokladnici kábel. Alternatívnym riešením (napríklad pre malých predajcov zeleniny niekde pri ceste, opäť bez mobilného signálu), bude pripojenie satelitu, ktorý zachytí internetový signál aj na Sahare.

Obchodníkom sa tak opäť nielen predraží nákup takýchto zariadení, ale pribudnú aj náklady na pripojenie na internet, poplatky za prenesené dáta a na tie satelity si budú musieť možno vybaviť aj povolenie od telekomunikačného úradu. Dobre, možno trošku preháňam, asi si iba neviem predstaviť ten analytický program, ktorý u daniarov on-line zachytí predaj pol kila čučoriedok v Hornej Maríkovej a následne pri podaní daňového priznania upozorní daňového úradníka na to, že daná platba vo výkazoch chýba.

Virtuálne registračky a ich problém

Najnovšie sme pritom dostali do parlamentu aj návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorá zavedie virtuálne registračné pokladnice. Tie budú len pre tých podnikateľov, ktorí v jednom kalendárnom mesiaci nevydajú viac ako 300 bločkov. Dáta sa budú on-line ukladať na webovom sídle finančného riaditeľstva. Rád si však od ministra Kažimíra nechám vysvetliť, prečo nie je takáto možnosť obmedzená napríklad aj výškou obratu. Lebo ak jeden podnikateľ vystaví 299 bločkov po 700 eur a druhý 301 bločkov po 5 eur, kde je väčšia možnosť úniku?

V žiadnom prípade pritom nespochybňujem snahu ministerstva financií o dôslednú kontrolu a evidenciu príjmov a zaplatenej dane. Stále však, a to aj napriek mnohým presadeným opatreniam unikajú milióny EUR na dépéháčke, transférovom oceňovaní a ďalších fígľoch daňového plánovania, ktoré ovládajú veľké firmy. Pretože vládou prijaté a v parlamente schválené opatrenia sú skôr administratívnou a finančnou záťažou pre drobných živnostníkov, poctivých podnikateľov, zatiaľ čo Ficovi kamaráti vo veľkom biznise si vybavujú automatické daňové prázdniny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?