Ako zarezať jednoeurovú eseročku

Autor: Juraj Miškov | 22.8.2014 o 9:00 | Karma článku: 14,00 | Prečítané:  4350x

Návrh na zavedenie nového typu spoločností s ručením obmedzeným so základným imaním 1€ by bol za iných okolností úspešným splnením jedného z opatrení reformy podnikateľského prostredia, ktorú som pripravil a presadil ešte počas Radičovej vlády-známejšej pod názvom Singapur. Avšak v podobe akej ho schválila vláda, je len ďalším pokračovaním smutného príbehu o legislatívnej neschopnosti kapitána Fica a jeho družiny. Novela Obchodného zákonníka z dielne Ministerstva spravodlivosti totiž zavedie také pravidlá, ktoré majiteľom novozaložených firiem rovno zavesí slučku na krk.

Firma, ktorá sa nehodí na podnikanie

Dokonca aj samotný predkladateľ zákona v dôvodovej správe k zákonu píše: „Takáto forma obchodnej spoločnosti sa samozrejme nebude hodiť na akýkoľvek typ podnikania, keďže nie je zrejme možné, aby na spoločnosť s takouto nízkou kapitalizáciou vlastnými zdrojmi nedopadali v podstate ihneď ustanovenia o kríze.“ Ľudsky povedané, ak podnikateľ nedoplní do firmy zdroje na krytie záväzkov, vznikne mu množstvo procesných aj účtovných povinností a hneď nad ním bude visieť hrozba konkurzu.

Ďalšími „perličkami“ sú ustanovenia o obmedzení vyplácania zisku či povinnosť uvádzať na obchodných dokumentoch výšku základného imania a rozsah jeho splatenia. Zákon obmedzuje aj počet spoločníkov a ako bonus zavádza register diskvalifikovaných osôb, ktoré pri neplnení povinností budú vylúčené zo štatutárnych aj vedúcich pozícií vo firme.

Nuž, novela ako šitá na motiváciu ľudí s minimálnymi prostriedkami, ale chuťou podnikať. „Startupisti“, ktorým je tento legislatívny skvost venovaný, sa určite do podnikania touto formou len pohrnú...

Každý podnikateľ je podvodník

Veľa z navrhovaných reštriktívnych zmien je pritom zdôvodnených plnením akčného plánu boja proti daňovým podvodom. To len dokazuje, že pre ficovládu je každý podnikateľ, vrátane toho, ktorý ešte nezačal podnikať, len ďalší podvodník, ktorý sa bude podvodmi snažiť obrať Slovákov o ich ťažko zarobené peniažky. Kto ich však bude pri všetkých tých antipodnikateľských zákonoch zamestnávať, to už v tejto socialistickej koncepcii nejako chýba...

Úradníci sa v dôvodovej správe k zákonu dokonca nezabudli popýšiť tým, ako sa inšpirovali pri jeho písaní nemeckou legislatívou z tejto oblasti. Pravdou však je, že ak by v Nemecku fungoval takto navrhnutý zákon, táto európska ekonomická veľmoc by len smutne pozerala na svoju obchodnú bilanciu. A pritom sa stačí pozrieť napríklad hneď do susednej Českej republiky, kde takýto zákon prijali len nedávno. Alebo sa aspoň, hoci aj nepriznane, inšpirovať zákonom o jednoeurových eseročkách, ktorý začiatkom tohto roka pripravili moji kolegovia, poslanci Martin Chren a Miroslav Kadúc.

Killing business 2014: Vyhráva Slovensko!

Ak sa pozrieme na väčšinu zákonov z dielne ficovlády, môžeme len skonštatovať, že systematická likvidácia podnikateľského stavu na Slovensku úspešne napreduje. Na väčšinu živnostníkov a SZČO práve dopadajú zvýšené preddavky na sociálne poistenie a nedoplatky zo zdravotných odvodov, eseročkári začnú od budúceho roka platiť daňové licencie a DPH za Fica neklesne snáď ani vtedy, keby sme na Slovensku narazili na ropné pole a nejakým omylom sa nepodarilo rozkradnúť celý štátny rozpočet.

A to sa ešte ministerstvo financií vyhráža, že okrem poslednej novely daňového zákona (k tej je zatiaľ iba 626 pripomienok), predloží aj návrh novej právnej formy s pracovným názvom „jednoduchá akciová spoločnosť“. Preto ostáva len dúfať, že ju nezvrzajú tak, ako ministertsvo spravodlivosti jednoeurové eseročky. Inak pre nás budú musieť v uznávanom medzinárodnom rebríčku na hodnotenie podnikateľského prostredia Doing business, kde sa Slovensko rok od roku prepadá, zaviesť novú kategóriu „Killing business“, ktorú by sme okamžite vyhrali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Rusku sa zdvihla protestná vlna. Má sa Kremeľ báť?

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?