Vojna Smeru proti podnikateľom pokračuje

Autor: Juraj Miškov | 18.8.2014 o 10:00 | Karma článku: 16,27 | Prečítané:  4079x

Sólistická akcia poslanca Kolesíka, ktorý svojím skvelým pozmeňovacím návrhom zakázal ambulantne predávať napríklad mäso či mliečne výrobky v obciach, kde je kamenná prevádzka potravín, by mohla byť iba vtipnou príhodou tohto maskota strany Smer-SD. Parlament síce jeho lapsus po deviatich dňoch platnosti expresne opravil, problémom však je, že jeho kolegovia v parlamente aj na ministerstvách neustále vyrábajú omnoho väčšie fauly na podnikateľov, ktoré nikto neopraví.

Nechutný daňový guláš

Začať môžeme najpopulárnejším zákonom - o dani z príjmov. Jeho pracovnú verziu z dielne ministerstva financií zasypali všetky možné inštitúcie doslova stovkami pripomienok. Počnúc sťažnosťami na zvýšenie administratívy daňovníkov pre zmeny softvérov, pokračujúc kritikou navrhovaných zmien v odpisoch až po posudzovanie daňových nákladov.

Väčšinu pripomienok kažimírovci samozrejme zamietli a tak ide zákon do vlády zo všetkých 626 pripomienok až s 372 neakceptovanými, pričom z toho je až 207 zásadných pripomienok s rozporom! V štandardnej krajine, so štandardnou vládou by premiér ministra s takýmto zákonom ani nepustil na rokovanie vlády. To však neplatí na Slovensku.

Pri zákone o dani z motorových vozidiel sa po rokovaniach s ČESMADom síce zvýšili pôvodne avizované zľavy pri nových vozidlách, konkurenčné združenie autodopravcov UNAS však zákon komentovalo lakonicky s tým, že len urýchli odchod takýchto podnikateľov do zahraničia.

Ponechanie DPH na súčasnej 20% úrovni, napriek Radičovej vládou schváleného automatického zníženia na 19% pri dosiahnutí 3% deficitu je ťažké akokoľvek rozumne komentovať.

Na infarkt zrelí sú zamestnávatelia, agentúry aj reťazce

V podobnom vojnovom duchu sa k podnikateľom postavili aj na ministerstve práce. Návrh, ktorý má sprísniť podmienky dočasného zamestnávania, môže podľa Aliancie personálnych agentúr Slovenska znamenať až 20 tisíc nových nezamestnaných. Komentár aliancie, že navrhované zmeny sú poslednou ranou istoty flexibilite pracovného trhu na Slovensku, hovorí za všetko.

Ak k tomu prirátame ďalší Richterov návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 380 eur, môžu na úradoch práce zamestnávať nových úradníkov. Pri vhodnom vzdelaní ich môžu rovno regrutovať z tých tisícok nových nezamestnaných, ktoré tam budú vďaka Ficovej vláde prichádzať.

Medzi novými užívateľmi sociálnych istôt na pracáku navyše možno stretnete aj svoju známu predavačku z blízkeho supermarketu. Ministerstvo pôdohospodárstva totiž navrhlo desaťnásobne vyššie pokuty za neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch. Najvyššia trojmiliónová sankcia tak pošle do kolien ktoréhokoľvek obchodníka s potravinami. Tu už sa dokonca okrem ministerstva hospodárstva s nesúhlasom ozvali aj inak vždy Ficovi súhlasne prikyvujúci odborári.

Súčasných zničiť, nových odradiť

Ak si už súčasní podnikatelia trieskajú hlavu o stôl, dobré správy nečakajú ani na tých nových. Už spomínaná novela zákona o dani z príjmov totiž okrem stoviek iných pripomienok zožala intenzívnu kritiku aj za slabú podporu inovatívnych spoločností. Tu si dokonca dovolili Kažimírovi oponovať aj z ministerstva hospodárstva, že navrhované percento výdavkov vynaložených na výskum a vývoj vo výške 25 % je veľmi nízke a pre firmy demotivujúce a navrhli ho zvýšiť na 60 %.

Úplným paradoxom potom ostáva návrh ministerstva spravodlivosti na zmeny v Obchodnom zákonníku. Podľa zverejnenej právnej analýzy navrhovaného znenia by totiž nové eseročky s minimálnym základným imaním hneď z dôvodu nízkeho pomeru vlastného imania a záväzkov od začiatku spadli do režimu krízy. O ustanovení, podľa ktorého si takéto firmy budú môcť vyplatiť zisk len ak ho dosiahnu nad 7 500 eur, si už urobte názor sami.

Podnikateľ bol, je a bude pre socialistov triedny nepriateľ. Po dvoch rokoch Ficovej vlády je nad slnko jasnejšie, že potlačovaná nenávisť už prerástla do otvorenej vojny strany SMER-SD proti živnostníkom a podnikateľom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?