Netransparentnú privatizáciu ST kryje už aj parlament

Autor: Juraj Miškov | 11.6.2014 o 9:42 | Karma článku: 7,39 | Prečítané:  1109x

Parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti v utorok neschválil môj návrh, aby vláda zrušila výber privatizačného poradcu pre predaj 49 % akcií spoločnosti Slovak Telekom (ST). Ficovi lokaji v parlamente sa tak rozhodli nečinne prihliadať k tomu, čo spolu pečú Fond národného majetku a ministerstvo financií. Problémom však je, že tento koláč poriadne smrdí.

Aj napriek tomu, že privatizáciu akcií Telekomu má mať na starosti oficiálne ministerstvo hospodárstva, ako už napísal podpredseda NOVA Marcel Klimek, minister Malatinský tu skôr hrá iba úlohu „bieleho koňa“. Už teraz sme svedkami toho, že začína ten proces konfliktom záujmov pri výbere poradcu, ktorým sú dve investičné banky J. P. Morgan a Citi. Je tam silné podozrenie z konfliktu záujmov, pretože v oboch týchto bankách pracoval štátny tajomník ministerstva financií, pán Vazil Hudák.

Áno, ministerstvo síce vyberalo možného poradcu zo zoznamu, ktorý vyplýva z memoranda o porozumení medzi vládou a majoritným akcionárom ST Deutsche Telekomom, je však až priveľkou náhodou, že do užšieho výberu sa dostali dve banky, v ktorých pôsobil práve pán Hudák. Nehovoriac o tom, že vo výberovej komisii boli dvaja členovia z troch jeho podriadení.

V uznesení výboru navrhovali, aby sa do prípadnej novej výberovej komisie komisie dostal aj zástupca opozície. Neschválenie návrhu tak jasne dokazuje, že smeráci nechcú, aby im niekto pri tejto akcii videl na prsty. Pripomeňme len, že napríklad pri privatizácii SPP sám Robert Fico ako zástupca opozície túto možnosť dostal.

Zároveň je potrebné poznamenať, že v žiadnom prípade nie sme proti samotnej privatizácii. Sami sme na ministerstve hospodárstva viedli nekonečné rokovania s majoritným akcionárom ST o vyplatení dividend, ktoré môžu byť použité v štátnom rozpočte. Na samotné riadenie podniku ani na výnosy firmy však už štát nemá žiadny vplyv a preto je lepšie akcie predať a výnosy použiť na niečo rozumné. A to napríklad na Kažimírom avizované zníženie štátneho dlhu a nie na Ficom preferované znárodnenie zdravotných poisťovní.

Preto treba len dúfať, že nech už dopredaj akcií ST dopadne akokoľvek, celý proces nebude taký netransparentný, ako jeho začiatok. Smerácke konanie tu totiž nápadne pripomína machinácie pri výbere poradcu pri predaji 51 % akcií Slovenských telekomunikácií z roku 1998 a 1999. Vtedy po kontrolnej akcii Úradu vlády SR museli odstúpiť minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Gabriel Palacka a jeho štátny tajomník František Kurej. Aj v aktuálnej hre kričí netransparentnosť príliš jasne a Robert Fico by mal konať. Ak teda túto hru nehrajú mecenáši mimo neho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?