Veľké smerácke finále privatizácie ropných zásob

Autor: Juraj Miškov | 22.5.2014 o 16:00 | Karma článku: 5,78 | Prečítané:  1003x

O tom, že SMER-SD si pripravuje privatizáciu núdzových zásob ropy a ropných výrobkov som už písal už pred necelými dvomi rokmi a neskôr aj v ďalšom blog poste.

Schválením zákona č. 218/2013 smeráckou väčšinou prešli 1. decembra 2013 núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov spod Správy štátnych hmotných rezerv pod novovzniknutú verejno-súkromnú Agentúru pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov (EOSA).

Vláda Roberta Fica argumentovala zachovaním kontroly štátu nad ropnými rezervami, nakoľko väčšinový podiel v novej agentúre zostával v rukách štátu (70%) a zvyšok dostali k dispozícii súkromníci.

Jeden z dôvodov pre založenie verejno-súkromnej agentúry bol účtovný trik, vďaka ktorému chcel minister Kažimír vyňať ropné rezervy spod verejnej správy a vypomôcť si tak pri konsolidáciii verejných financií optickým znížením verejného dlhu o 465 miliónov EUR.

Kažimírov „gaťafalš“ sa však nepáčil Eurostatu, ktorý zníženie dlhu neuznal. Podľa štatistického úradu EÚ má štát nad núdzovými ropnými rezervami pretrvávajúcu kontrolu, aj keď agentúra nie je súčasťou verejnej správy.

Preto sa vláda na včerajšom zasadnutí rozhodla „reštrukturalizovať“ agentúru, ktorá vznikla iba pre nejakým polrokom. „Vypracujeme nový model“, povedal po rokovaní vlády Kažimír.

Skúste si tipnúť, ako bude nový model agentúry s polmiliardovými ropnými aktívami vyzerať a kto bude mať nad ňou kontrolu . Štát to už rozhodne nebude. Vraj, lebo Brusel. Fíkané.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?