Kód šťastia

Autor: Juraj Miškov | 20.3.2014 o 19:17 | Karma článku: 7,60 | Prečítané:  1170x

Skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, či existuje demografia šťastia? Či sú štatisticky šťastnejší muži alebo ženy? Mladí alebo starí? Väčšiny alebo stigmatizované menšiny? Ľudia z miest či vidieka? Možno to znie prekvapujúco, ale žiadna z vedeckých štúdií doteraz nepreukázala štatisticky významnejšiu odchýlku pri demografických ukazovateľoch. To znamená, že to, či na narodím ako muž alebo žena, ako čierny, biely, žltý, či mám rodičov z mesta alebo z dediny, či mám dokončenú základnú školu alebo doktorát, či som slobodný, rozvedený, ženatý, s deťmi alebo bez detí-nič z toho nás, aspoň, podľa vedcov nezvýhodňuje pre šťastný život.

Čím to potom je, že niektorí ľudia sú šťastní a iní nie? Pri pátraní po DNA-kóde šťastných ľudí zistili vedci zaujímavý fakt. Keď skúmal psychológ Paul Costa z Inštitútu pre výskum starnutia prežívané šťastie 5 tisícok Američanov počas 10 rokov, prišiel na to, že tí, ktorí boli šťastní v roku 1973, boli rovnako šťastní aj v roku 1983.

A to aj napriek všetkým životným okolnostiam a nešťastiam, ktoré ich počas 10 rokov postretli. To priviedlo vedcov k hypotéze, že musí existovať vo výbave týchto ľudí niečo, akási osobnostná dispozícia pre šťastný život, ktorá im umožňuje aj po pádoch sa opäť postaviť na nohy a kráčať ďalej. Čo ale vytvára tú šťastnú dispozíciu? Aké sú vlastnosti, ktoré majú šťastní ľudia a iní nie?

Prvou z nich je sebahodnota. Šťastní ľudia sa jednoducho majú radi. Bolo dokázané, že ľudia, ktorí vo výskumoch dokážu súhlasiť s pozitívnymi výrokmi o sebe, ako napríklad „Dokážem byť zábavný" alebo „Mám dobré nápady" sú oveľa menej náchylní na rôzne ochorenia ako napríklad vredy alebo nespavosť, menej podliehajú závislostiam, menej podliehajú tlaku okolia a sú vytrvalejší pri plnení náročných úloh. Ľudia so silným pocitom sebahodnoty dokážu lepšie zvládať životné prekážky. Naopak, bolo zistené, že nízka sebahodnota je veľmi úzko prepojená s rôznymi psychickými poruchami, predovšetkým depresiami.

Druhou vlastnosťou šťastných ľudí je moc nad vlastným životom. Šťastní ľudia jednoducho veria, že majú svoj osud vo vlastných rukách. Ak chcete zistiť, či patríte k ľuďom, ktorí veria, že majú moc nad vlastným životom, skúste sa zamyslieť, či by ste súhlasili skôr s výrokom: „Nedokážem dostatočne ovládať smer, ktorým sa môj život uberá" alebo s výrokom: „Deje sa mi iba to, čo som si sám spôsobil" ? Alebo iný príklad. Myslíte si, že „svet riadi niekoľko skutočne mocných ľudí" alebo „Aj obyčajný človek môže ovplyvniť rozhodnutie vlády"? Z výsledkov výskumov vyplýva, že reakcie, ktoré sú podmienené tzv. vnútorným miestom kontroly, čiže tendenciou vnímať seba samého ako príčinu udalostí vlastného života sú typické pre ľudí, ktorí sú úspešnejší v škole, lepšie sa vyrovnávajú so stresom a celkovo žijú šťastnejšie.

Treťou vlastnosťou, ktorú majú šťastní ľudia, je optimizmus. Šťastní ľudia žijú svoje životy s nádejou. Optimisti radi súhlasia s výrokom ako napríklad „Keď sa pustím do niečoho nového, očakávam, že uspejem.". Okrem toho optimizmus sa oplatí aj zo zdravotných dôvodov, optimisti sú aj zdravší. Aj na základe rozsiahleho výskumu v roku 1980, ktorého sa zúčastnili absolventi Harvardu bolo zistené, že pesimisticky naladení jedinci boli zároveň najčastejšie chorí. Vysvetlenie môže spočívať v prepojení optimistického postoja a imunitného systému. Optimisti sú aj úspešnejší v práci, pretože sa na prekážky pozerajú ako na výzvy a nevnímajú ich ako dôkaz svojej neschopnosti. Čiže, keď premýšľate negatívne, očakávajte negatívne výsledky. Keď budete rozmýšľať pozitívne, získavate pozitívne výsledky. To je prostý fakt. Ale pozor na bezbrehý nerealistický optimizmus. Asi nikto z nás neverí tomu, že po skok z 12 poschodia by mohol dopadnúť dobre. Recept na šťastie tak obsahuje veľkú dávku optimizmu, ktorá dodáva nádej vyrovnávať sa s prekážkami a kvapky pesimizmu, ktoré nám zabránia v hlúpej samoľúbosti.

Štvrtou vlastnosťou je extrovertnosť. Šťastní ľudia sú radi medzi ľuďmi a majú ľudí radi. Extroverti sa celkom pochopiteľne viac stretávajú s ľuďmi, majú širší okruh priateľov, častejšie sa zapájajú do spoločenských aktivít, majú väčšiu sociálnu podporu. A tá je dôležitým zdrojom spokojnosti a pocitu prežívaného šťastia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?