Potvrdené: NOVA je v Bratislave najsilnejšou opozičnou stranou.

Autor: Juraj Miškov | 12.11.2013 o 20:36 | (upravené 12.11.2013 o 20:54) Karma článku: 13,33 | Prečítané:  4555x

A skôr, ako ma začnete kameňovať... Áno, viem, v každých voľbách ide o zisk v podobe mandátov a nie percent. Hnutie NOVA vo voľbách do VÚC v Bratislavskom kraji nezískalo žiaden mandát poslanca a z tohto pohľadu na výsledok nemožno nahliadať ako na úspech.

Na druhej strane, celkový počet hlasov 51.046, ktorý NOVA v kraji získala predstavuje takmer 13,9% všetkých odovzdaných hlasov. A ak očistíme výsledok o 3 volebné obvody, v ktorých sme nemali žiadneho kandidáta, percentuálny podiel hlasov NOVA na celkovom počte odovzdaných hlasov v Bratislavskom kraji je 14,3%. Pri nízkej 21,65% účasti voličov, z ktorej benefitujú skôr strany so stabilným voličským elektorátom ako nové strany.

Existuje presnejší prieskum voličskej podpory ako voľby samotné? Ktorá iná opozičná strana by v súčasnosti vedela v Bratislave (kraji) samostatne získať 14% všetkých odovzdaných hlasov? No, schváľne, skúsme si tipnúť... SDKÚ? KDH? MOST-HÍD? Alebo SaS?

Rozumiem preto potrebe ostatných strán a ich „spindoktorov" interpretovať výsledok NOVA vo voľbách ako neúspech a prepadák. Pretože iná interpretácia by možno odhalila to, že žiadna z nich dnes nemá (s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou) v Bratislavskom kraji takú podporu ako NOVA.

Dovoľte mi malý návrat do minulosti, o ktorej niečo málo viem..

NOVA bola pred voľbami do VÚC v podobnej situácii ako SaS pred voľbami do VÚC v roku 2009. Takzvané „štandardné" strany vytvorili spoločnú pravicovú koalíciu a SaS z koalície vynechali. SaS neostávalo nič iné ako samostatný postup vo VÚC voľbách a postavila vtedy vlastnú kandidátku na celom Slovensku.

Výsledkom bol vtedy jeden (!) jediný mandát poslanca VÚC na celom Slovensku, ktorý sa podarilo získať Anke Zemanovej, bývalej starostke Vajnor. Pamätá si to vôbec ešte niekto?

Tentokrát sa „štandardné" strany rozhodli „štandardným spôsobom" vynechať z koalície hnutie NOVA. Nám preto neostávalo nič iné ako postaviť sa na štart s vlastnou kandidátkou a zabojovať o čo najlepší výsledok pri väčšinovom volebnom systéme, ktorý zvýhodňuje koalície strán a znevýhodňuje samostatne kandidujúce strany. Reči o rozbíjaní pravice už boli len vhodne vymyslenou interpetáciou vytesnenia hnutia NOVA z pravicovej koalície v Bratislavskom kraji.

A výsledok?

Päť mandátov poslancov VÚC na Slovensku, ktoré získala NOVA v týchto voľbách by sme tak pri veľkej dávke humorných granúl mohli interpretovať ako o 400% lepší výsledok v porovnaní s výsledkom SaS v roku 2009.

Ale konkrétny dôkaz, že politika hnutia NOVA nie je, nechce a nebude, citujúc Rada Procházku, o „meraní pipíkov“ nájdete tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?