Fico vyrába ďalších 65 tisíc ľudí bez práce

Autor: Juraj Miškov | 16.10.2013 o 19:30 | (upravené 17.10.2013 o 14:34) Karma článku: 23,31 | Prečítané:  6092x

Plánované zavedenie dane zo straty - minimálnej sumy dane z príjmu právnických osôb na úrovni zhruba 1000 eur ročne, ktoré avizoval minister financií zo strany SMER Peter Kažimír, ohrozí existenciu až 65 tisíc pracovných miest na Slovensku.

vo svojom predchádzajúcom článku som poukázal na to, aká obskúrna a nespravodlivá je takáto daň, ktorú pôvodne na Slovensku presadzovala bývalá ministerka Schmögnerová.

Kde nič nie je, ani smrť neberie - ale socialisti vo vláde sú pripravení brať dane aj z ničoho, ba dokonca aj zo straty.

Opatrenie, na ktorom minister financií Peter Kažimír stále trvá, sa však dotkne nielen tých firiem, ktorých hospodársky výsledok je záporný, ale aj tých firiem, ktoré dosahujú zisk, avšak na úrovni nižšej než približne 4500 eur.

Takýmto firmám prudko stúpne daňová sadzba. Napríklad pre firmu so ziskom 3000 eur (približne sto tisíc korún v starej mene) by minimálna daň znamenala efektívnu daňovú sadzbu na úrovni 33,3 % - jednu z najvyšších v Európe.

Mnohé z takýchto firiem zamestnávajú ľudí, zo svojho obratu platia daň z pridanej hodnoty -  a je celkovo lepšie, ak existujú a aspoň prežívajú, než keby sme sa ich mali snažiť masovo zahubiť, ako to plánuje vláda Roberta Fica.

Podobne, ako zhruba 80 percent živnostníkov musí platiť minimálne odvody, hoci si nezarobia ani na minimálnu mzdu, by tak mali aj obchodné spoločnosti začať platiť minimálnu daň z príjmov.

Podľa aktuálnych údajov daňovej správy, Sociálnej poisťovne a obchodného registra tak Kažimírova daň zo straty postihne približne 108 tisíc firiem, ktoré spolu vytvárajú zhruba 114 tisíc pracovných miest.

Ak od nich odpočítame spoločnosti, ktoré sa síce ocitli v strate alebo len v miernom zisku, no patria medzi veľkých zamestnávateľov (napr. oceliarne... ) a tisíc eur je pre ne vzhľadom k obratom nie významnou položkou, zistíme, že priamo ohrozených bude 65 tisíc pracovných miest.

To by mohlo v krajnom prípade zvýšiť mieru nezamestnanosti na Slovensku až o 2,4 percentuálneho bodu.

Pre tieto firmy môže byť tisíceurová povinnosť, nad rámec ostatných povinností, likvidačná. Mnohí takíto podnikatelia sa môžu rozhodnúť radšej svoju firmu zavrieť.

Každé stratené pracovné miesto však štát zaplatí dvojnásobne: stratí príjem z odvodov a z ďalších daní, platenými zamestnancom, a zároveň je povinný vyplácať mu dávky.

Takto sa ničia pracovné miesta a vytvára sociálna odkázanosť - a takto to zrejme Robertovi Ficovi a ministrovi Kažimírovi vyhovuje.

Ak minister Kažimír tvrdí, že tisíc eur je zanedbateľná položka, vyzývam ho, aby teda túto zanedbateľnú položku poslal malým podnikateľom na Slovensku. Ale zo svojho, lebo rozdávať z cudzieho by vedel každý, nielen socialisti. A garantujem vám, že zrazu to pre neho zanedbateľnou položkou nebude.

Slovensko už dnes má najvyššiu sadzbu dane z príjmov právnických osôb spomedzi nových členských krajín Európskej únie (napr. v Bulharsku je sadzba 10 %, v Írsku 12,5 %, v Litve a v Lotyšsku 15 %...). Je to 14. najvyššia sadzba dane z príjmu právnických osôb v EÚ.

Devätnásť percentná sadzba, ktorú od nás odkopírovali mnohé iné krajiny, vrátane dnes Česka a Poľska, urobila zo Slovenska tigra Európy. Vláda Roberta Fica z neho robí len chorú a neškodnú mačku.

Trpia na to najviac občania, ktorí si nedokážu nájsť prácu, a mnohí z tých, ktorí prácu majú, ledva vyžijú od výplaty k výplate. Robert Fico s tým nič nedokáže urobiť, nijak ich život nezlepšuje, a naopak - do priepasti chudoby sa prepadá stále viac ľudí.

A už to treba zastaviť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?