Jadrové pokusy Roberta Fica

Autor: Juraj Miškov | 6.4.2013 o 16:10 | Karma článku: 22,43 | Prečítané:  3098x

V najbližších dňoch chce Ficov kabinet prerokovať informáciu o aktuálnom stave Projektu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice s návrhom ďalšieho postupu.

Projekt nového jadrového zdroja vznikol založením JESS-u, spoločného podniku slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s. (JAVYS) a českého ČEZ-u, ČEZ Bohunice, a. s. Do spoločného podniku vložila slovenská strana, ktorá vlastní 51 precent akcií vklad do základného imanie vo forme nepeňežného charakteru (pozemky, stavby, štúdie, ...) v celkovej výške 121,7 mil. EUR a 49-percentný český akcionár poskytol peňažný vklad v objeme 117 mil. EUR. Manažérska kontrola podľa dohody oboch partnerov funguje podľa dohody oboch partnerov na princípe rovnosti a konsenzuálneho rozhodovania.

Koncom roka 2012 bola ukončená štúdia uskutočniteľnosti, ktorej cieľom bolo posúdiť kľúčové aspekty nového jadrového zdroja, analyzovať jednotlivé technické alternatívne riešenia, posúdiť vhodnosť lokality, dodávateľského systému, riadenia projektu, finančného zabezpečenia a predovšetkým ekonomickú analýzu projektu nového jadrového zdroja.

Až potiaľto vyzerá byť všetko v poriadku. Nuž, ale...

Nič z uvedených záverov štúdie uskutočniteľnosti sa v predkladanej vládnej informácii nenachádza. Teda okrem suchého konštatovania, že „sú realizovateľné varianty jednoblokového alebo dvojblokového usporiadania až do celkového výkonu 2400 Mwe...", čiže dnes takmer akýkoľvek jadrový zdroj.

Namiesto toho však materiál uvádza ako fakt rozhodnutie českého akcionára predať svoj podiel v spoločnom podniku ruskej spoločnosti ROSATOM (alebo jej dcérskej spoločnosti, tzv. „Investor") a navrhuje vláde vytvorenie pracovnej medzirezortnej komisie (Ministerstvo hospodárstva, Ministerstvo financií a JAVYS), ktorá by mala posúdiť rozsah podpory, ktorý bude nový „Investor" požadovať a ktorej rozsah už, aspoň podľa infomácii uvádzaných vo vládnom materiáli, indikoval. Sic!

Vážený pán, predseda vlády Robert Fico.
Namiesto toho, aby ste spoločne s ČEZ-om hľadali vhodného solídneho investora pre Projekt nového jadrového zdroja (o jednom takom, pán premiér, viem-pokojne mi zavolajte), ktorý by odkúpil celý pripravený projekt (áno, aj podiel štátu) a garantoval výstavbu zo súkromných, nie štátnych zdrojov, pripravujete tiché odsúhlasenie nového „Investora", ktorému idete garantovať štátnu podporu pre jeho súkromnú investíciu? To snáď nemyslíte vážne?!

Vážený pán, predseda vlády Robert Fico.
Som presvedčený, že vaše (nielen) jadrové pokusy nakoniec zaplatia všetci občania Slovenska. A je úplne jedno či to bude cez dane, odvody a poplatky alebo v účte za elektrickú energiu.

Vážený pán, predseda vlády Robert Fico.
Dokedy ešte chcete skúšať trpezlivosť občanov tejto krajiny?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?