Ako opäť dôverovať politikom?

Autor: Juraj Miškov | 24.1.2013 o 11:46 | Karma článku: 18,45 | Prečítané:  2711x

Najnovšie výsledky prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), podľa ktorých takmer polovica Slovákov nedôveruje žiadnemu politikovi, ma podnietili k napísaniu ďalšieho, v poradí tretieho, príspevku na tému občianskej demokracie.

Občania majú stále silnejší pocit, že ich názory, potreby a záujmy politici neberú pri rozhodovaní dostatočne do úvahy. To napokon ústi do klesajúcej dôvery k politikom, nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii.

V ďalšom z príspevkov som vyjadril presvedčenie, že stojíme pred dôležitou zmenou, ktorej cieľom bude prehĺbenie demokracie cez integráciu občanov do rozhodovania o veciach verejných.

Slobodu nemožno oddeliť od zodpovednosti. Ak má byť cieľom nášho spoločenského snaženia slobodnejší jednotlivec, zmenu nie je možné uskutočniť bez toho, aby prevzal väčšiu mieru zodpovednosti za svoj život a rozhodovanie o veciach, ktoré sa ho týkajú. Nielen v osobnom, ale i vo verejnom živote.

Na to, aby mohol jednotlivec vo väčšej miere rozhodovať o veciach verejných, bude nevyhnutné uskutočniť zmeny a vytvoriť nástroje pre jeho priame rozhodovanie.

Strana Sloboda a Solidarita je prvou parlamentnú stranou, ktorá pripravila desatoro priamej demokracie a zaradila ho do svojho programu.

Tu je:

  1. Zmenou ústavy nanovo definovať inštitút referenda (na celoštátnej, regionálnej, miestnej úrovni) a prijať nový zákon o referende;
  2. Zrušiť kvórum pre platnosť referenda na všetkých úrovniach (celoštátna, regionálna, miestna);
  3. Vyhlasovať celoštátne referendum iba v deň konania celoštátnych volieb (parlamentné, VÚC, komunálne, prezidentské, voľby do Európskeho parlamentu...);
  4. Rozšíriť povinnosť konania referenda na ratifikáciu každej prijatej zmeny Ústavy SR. Referendom sa tiež potvrdí medzinárodná zmluva, na ktorej schválenie sa vyžaduje súhlas Národnej rady SR, a ktorej predmetom sú otázky prenesenia kompetencií Slovenskej republiky na iné subjekty, vrátane ekonomických;
  5. Zabezpečiť, aby výsledok referenda bol záväzný a automaticky uverejňovaný v Zbierke zákonov;
  6. Zaviesť povinnú priebežnú kontrolu ústavnosti referenda ešte pred jeho vyhlásením;
  7. Znížiť počet podpisov potrebných na vyhlásenie celoštátneho referenda na 100.000 podpisov (cca. 2% všetkých oprávnených voličov) a taktiež znížiť počet podpisov potrebných zozbierať na vyhlásenie regionálneho alebo miestneho referenda;
  8. Znížiť počet podpisov pod petíciu občianskej iniciatívy, ktorú je povinný parlament zaradiť na prerokovanie, na 10.000 podpisov;
  9. Podporiť verejnú diskusiu o pozitívach a negatívach možného zavedenia priamej voľby a odvolávania sudcov a prokurátorov;
  10. Zrušiť v malých obciach miestne zastupiteľstvá a nahradiť ich verejnými zhromaždeniami občanov a povinným konaním referenda v taxatívne vymedzených prípadoch, ktoré majú výrazný dopad na život obyvateľov obce.

Tieto body budeme presadzovať aj v parlamente formou poslaneckých návrhov a hľadať podporu pre implementáciu nástrojov priamej demokracie aj v iných parlamentných či mimoparlamentných stranách.

Som presvedčený, že budúcnosť demokracie spočíva v zmysluplnom prepojení zastupiteľskej (parlamentnej) a priamej (občianskej) demokracie. Dôsledkom intenzívnejšieho zapojenie občana do rozhodovania o veciach verejných bude aj posilnenie dôvery občana k politikom ako voleným predstaviteľom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?