Ficova vláda kriminalizuje podnikateľov

Autor: Juraj Miškov | 12.11.2012 o 19:22 | Karma článku: 17,68 | Prečítané:  2608x

Vláda Roberta Fica chce bojovať proti daňovým podvodom a zvýšiť efektivitu výberu dane z pridanej hodnoty, ktorá je dnes na žalostnej úrovni 50%. Horšie ako Slovensko je na tom v Európskej únii už len Grécko. To je cieľ, proti ktorému nemožno nič namietať, skôr naopak, podporiť prípravu opatrení v záujme lepšieho výberu daní. Nuž, ale ako to už väčšinou býva, keď dvaja robia to isté, výsledok ešte nemusí byť rovnaký.

Ficova vláda pripravila balík opatrení s názvom Akčný plán boja proti daňovým podvodom. Jedným z opatrení bolo aj vytvorenie inštitútu finančnej zábezpeky pri registrácii DPH rizikovými osobami. Toto opatrenie dostalo svoju legislatívnu podobu v novele zákona o DPH.

V dôvodovej správe ministerstvo financií uvádza, že cieľom zavedenia inštitútu finančnej zábezpeky je „sprísnenie podmienok pre registráciu za platiteľa dane pre rizikové subjekty, ktoré v súčasnosti alebo v minulosti vlastnili alebo riadili spoločnosti, ktoré majú alebo mali nedoplatky na dani z pridanej hodnoty voči daňovému úradu, a rozšírenie právomoci daňového úradu zrušiť registráciu za platiteľa dane v odôvodnených prípadoch s cieľom vylúčiť z registra platiteľov dane a zo systému dane z pridanej hodnoty osoby, ktoré sú rizikové a zneužívajú systém na neoprávnené čerpanie nadmerných odpočtov,"

Keď sme toto opatrenie v parlamente kritizovali a tvrdili, že zavedenie povinnej finančnej zábezpeky sa negatívne dotkne každého začínajúceho podnikateľa (pretože ho možno podľa schválenej novely zákona považovať za rizikový subjekt) a zvýši mu náklady spojené so začiatkom podnikania, predstavitelia Smeru nás obviňovali, že zbytočne preháňame a možno až obhajujeme daňovým podvodníkov.

Rozdiel medzi nami a vládou Roberta Fica je jednoznačný. My nepovažujeme každého začínajúceho podnikateľa za daňového podvodníka. Na Slovensku sú tisícky poctivých podnikateľov, ktorí zamestnávajú ľudí a zodpovedne si plnia všetky povinnosti voči štátu.

Kriminalizovať podnikateľov tým, že každého z nich budeme považovať za potenciálneho "dépeháčkára" je prístup, s ktorým nemôžeme v žiadnom prípade súhlasiť. Takýto postoj demotivuje ľudí podnikať a vedieť sa o seba postarať bez pomoci štátu.

Ako to vyzerá v praxi? Začínajúcim podnikateľom je na základe metodického pokynu Finančnej správy stanovená finančná zábezpeka vo výške minimalne 2-tisíc eur.

Dnes sme však svedkami toho, že správca dane bežne stanovuje začínajúcemu podnikateľovi aj zábezpeku 5-tisíc  eur, ktorú musí do 20-tich dní zložiť na účet v Štátnej pokladnici. Takýto konkrétny prípad mladého začínajúceho podnikateľa sme prezentovali aj na našej tlačovej besede.

Ak by som ako začínajúci podnikateľ dostal pred 20-timi rokmi pri zakladaní spoločnosti od štátu podmienku zloženia finančnej zábezpeky vo výške 5-tisíc eur nikdy by som nemohol začať podnikať a vybudovať úspešnú firmu, ktorá dnes dáva prácu viac ako sto ľuďom.

Môj celkový štartovací kapitál pre podnikanie nebol totiž viac ako práve tých 2-tisíc eur.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?