Ekonomická impotencia strany SMER-SD

Autor: Juraj Miškov | 20.2.2012 o 7:55 | (upravené 20.2.2012 o 9:25) Karma článku: 24,01 | Prečítané:  8116x

Desivá prázdnota. Toto je stručná charakteristika volebného programu strany SMER-SD. Štyridsaťtri strán fráz neponúka žiadne konkrétne riešenia zložitej ekonomickej situácie, v ktorej sa Slovensko nachádza. Zdá sa, že Robert Fico posunul značku SMER-SD do ďalšieho vývojového štádia. Viera v mesiášske schopnosti Fica je už silnejšia ako akýkoľvek dôkaz o nich.

Kapitola Hospodárska politika ponúka niekoľko frazeologických skvostov. Napríklad: „Medzi základné úlohy jednotlivých zložiek hospodárskej politiky bude patriť také formovanie rastového potenciálu ekonomiky, ktoré je založené na dlhodobých trendoch efektívneho využívania poznatkov a pôsobenia procesov kontinuálne zvyšujúcich súhrnnú produktivitu faktorov.“ Alebo takáto lahôdka:

„V rámci hospodárskej politiky štát bude naďalej pôsobiť na podnikateľské prostredie prostredníctvom skvalitňovania svojej organizátorskej funkcie rozvojom jednotlivých politík, najmä ich účelnejšou a účinnejšou koordináciou.“

Interesantné sú tiež niektoré konštatovania v oblasti podnikateľského prostredia: „Treba sa vyhnúť autonómnym zmenám pre zmeny, pre lobing úzkeho kruhu podnikateľských subjektov.“ Vtipné, predovšetkým v kontexte „vylobovanej“ legislatívy, ktorú schvaľovala práve Ficova vláda v období rokov 2006-2010. Za zmienku tu stojí povinné zavedenie fiškálnych modulov pre registračné pokladnice, ktoré v tomto roku celkovo zvýšilo náklady pre podnikateľov o 40 miliónov EUR a pozitívny dopad na verejné financie je podľa analýzy Inštitútu hospodárskych analýz (ktorý pôsobí na Ministerstve hospodárstva) viac ako otázny.

Alebo novela Zákona o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) z augusta 2009, ktorá spolu s cenovým výnosom regulačného úradu (URSO) spôsobila na Slovensku nekontrolovateľný boom fotovoltaických elektrární. A dôsledky, ktoré sme pocítili všetci v našich peňaženkách. Pre rok 2011 zvýšil pán Jozef Holjenčík, šéf URSO (a nominant SMER-SD), ceny elektrickej energie o takmer 5%. Veď prečo by to neurobil, keď hnev ľudí kvôli vyšším cenám energií padne na hlavu Radičovej vlády a Fico si zároveň posilní imidž jediného bojovníka s vysokými cenami.

Na záver už len jedna podkapitola Hospodárskej politiky v podaní SMER-SD, je ňou Zamestnanosť. Napriek tomu, že politika podpory tvorby nových pracovných miest bude musieť patriť ku kľúčovým prioritám budúcej vlády, ekonomickí experti pána Fica dokázali vyplodiť iba toto: „Stratégia vytvárania pracovných miest a budúcnosť práce v zamestnaneckom pomere musí byť rovnovážne prepojená na ekonomické potreby podnikateľov a spoločnosti na jednej strane a na schopnosti zamestnancov na strane druhej.“ A „..cieľom politiky zamestnanosti (je) vytvárať svojimi trhovo konformnými nástrojmi také podmienky, aby slovenské hospodárstvo v rámci svojej štruktúry efektívne využívalo svoju pracovnú silu a vytváralo tak podmienky na jej vysoké ohodnotenie, ako aj na trvalo udržateľný rast kvality života“.

Ak by ste hľadali aspoň jedno jediné opatrenie na zvýšenie zamestnanosti, môžem vám ušetriť čas. Nie je tam.

SMER-SD je ako krásne namaľovaná krabica. Netreba ju však rozbaľovať, lebo pohľad dovnútra bude sklamaním. Je totiž prázdna. Presne tak, ako celý programový zlepenec strany SMER-SD.

Ak si chcete prečítať najkonkrétnejší volebný program, nájdete ho tu: http://www.strana-sas.sk/program/16 a konkrétne opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia sú tu: http://singapur.strana-sas.sk/

P.S.: Nekonkrétny volebný program má z pohľadu jeho odpočtu jednu obrovskú výhodu. Ak nič konkrétne nesľúbite, volič vám nemôže nič konkrétne vyčítať. Potom ho stačí len dostatočne dlho a intenzívne masírovať heslami o tom, ako to robíte „Za Slovensko, pre ľudí“ , alebo že „Ľudia si zaslúžia istoty“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?