Robert F. ukradol slnko. A na druhý deň ho vrátil, lebo sa zľakol.

Autor: Juraj Miškov | 16.3.2012 o 16:35 | (upravené 16.3.2012 o 16:42) Karma článku: 20,61 | Prečítané:  12710x

Presne takto by som mohol obviniť budúceho premiéra Roberta Fica z krádeže slnka. Dôkazom je, že včera bola obloha v Bratislave zatiahnutá, a slnko nebolo vidieť; keď som však na to upozornil, dnes sa slnko na oblohe znova objavilo.

Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Nuž, vymeňte si za "slnko" tranzitný plynovod a za "Roberta F." moje meno. Zrazu dostanete hlavný motív minulotýždňovej (a nie náhodou predvolebnej) tlačovej besedy strany Smer-SD.

V návale dobre hraného, akože spravodlivého, hnevu upozornil na blížiace sa valné zhromaždenie, ktoré zvolali zahraniční akcionári SPP s bodom programu - previesť tranzitný plynovod z majetku spoločnosti SPP na jej 100 %-nú dcéru, Eustream.

Potiaľto by bola celá informácia pravdivá. Lenže potom prišla demagógia.

S cieľom uškodiť SaS pred voľbami vyhlásil spolu s bývalým ministrom Ľubomírom Jahnátkom, že cieľom tohto valného zhromaždenia je na poslednú chvíľu pred voľbami previesť tranzitný plynovod s tým úmyslom, aby nad ním štát stratil kontrolu a mohol byť sprivatizovaný.

Nuž, ak by klamstvo kvitlo, z centrály Smeru by sa v tej chvíli stala botanická záhrada.

Po prvé, valné zhromaždenie s týmto bodom zvolali zahraniční akcionári a urobili tak už po piatykrát. Dvakrát za ministrovania samotného Ľubomíra Jahnátka, dvakrát na konci roka 2011. Zástupcovia štátu, vrátane tých mnou nominovaných, nikdy prevod tranzitného plynovodu neodsúhlasili. Nebol totiž prijatý zákon, ktorý by si to vyžadoval.

Po druhé, prevodom z SPP na eustream štát na tranzitný plynovod dosah nestratí. Rozhodne nie tak, ako si to vymysleli páni zo Smeru. Predaj tohto aktíva totiž bude aj naďalej nemožný bez súhlasu valného zhromaždenia.

Po tretie, tranzitný plynovod bude musieť z SPP na eustream previesť hociktorá vláda. A urobí to aj vláda Roberta Fica do konca tohto roku. Vyžaduje si to totiž európska legislatíva: dve nariadenia (ktoré sú dokonca nadradené našim zákonom) a tri smernice, nazvané "tretím energetickým balíčkom". Ak to nespraví, Slovensko bude platiť vysoké pokuty a Európska komisia nás môže súdiť.

Po štvrté, samotnému konaniu valného zhromaždenia som sa snažil zabrániť. Dvakrát som vyzval predstavenstvo SPP, aby ho nezvolávali. Nie preto, že by som sa ho bál, ale už od konca januára bolo jasné, že kvôli nefunkčnosti Fondu národného majetku sa ho štát nebude môcť zúčastniť. Odvolaná šéfka FNM Anna Bubeníková totiž za seba neustanovila náhradu a FNM nemá štatutára. Je to pritom práve FNM, ktorého štatutár musí splnomocniť zástupcu Ministerstva hospodárstva na účasť na valnom zhromaždení SPP.

Keďže na prijatie akéhokoľvek rozhodnutia na valnom zhromaždení SPP je podľa stanov potrebný súhlas akcionárov vlastniacich aspoň 52 percent akcií, bez účasti štátu nie je valné zhromaždenie SPP uznášaniaschopné. A to sa aj stalo. Zahraniční akcionári prišli, po otvorení valného zhromaždenia neboli kvôli neúčasti štátu schválené ani orgány valného zhromaždenia (hoci zahraniční hlasovali za, ich 49 % na prijatie uznesenia nestačilo). Zahraniční akcionári podali formálny protest a rozišli sa domov.

Jasne sme vopred povedali čo sa stane, že valné zhromaždenie nemôže byť uznášaniaschopné. Môj kolega Martin Chren to presne opísal deň vopred v diskusii s Ľubomírom Jahnátkom, ktorému sa pri konfrontácii s pravdou triasol hlas i ruky.

Napriek tomu na druhý deň vydali ľudia zo strany Smer vyhlásenia, že valné zhromaždenie SPP v skutočnosti uznášaniaschopné bolo a že sa prevod tranzitného plynovodu neuskutočnil len preto, lebo naň vopred upozornili. A sme naspäť doma pri Robertovi F. a jeho krádeži slnka.

Ak deň - dva pred voľbami účelovo a lživo obviníte svojho politického oponenta z absolútneho výmyslu (že ukradol hrad / zjedol malé dieťa / chce ukradnúť plynovodnú rúru) a ukáže sa, že to nie je pravda, ide o zákernosť a podpásový úder nehodný štátnika.

Ak sa ale ukáže, že klamete (hrad ďalej stojí na svojom mieste / oponent nie je kanibal, navyše je vegetarián / oponent rúru previesť nechcel a nemohol, ani keby chcel) a vy napriek tomu trváte na svojom, ste nielen klamár, ale aj čosi iné. Buď hlupák, ktorý dúfa, že mu na to neprídu. Alebo naopak, všetkéhoschopný manipulátor, ktorý vie, že sa reality báť nemusí, lebo práve oprášil Mečiarov valec zo Zlatej Idky a najbližšie štyri roky bude orbánovskou politikou valcovať krajinu ako sa mu zachce (bez ohľadu na kohokoľvek a na čokoľvek).

Kdesi som čítal, že pravda nie je nevyhnutnou podmienkou pre úspech v politike. Robert Fico je toho nevyvrátiteľným dôkazom. Robert Fico je klamár a klame vedome, bez ohľadu na okolnosti.

Lenže zároveň verím aj na karmu (nazvite si ju božími mlynmi, ying/yang, vesmírnu rovnováhu...), ktorá je spravodlivá.

Našťastie pri budúcich premiéroch platí, že každý z nich je zároveň budúcim bývalým premiérom. Len na nás, ktorí nie sme 44 percent, záleží, ako skoro sa to stane.

 

P. S.: Napriek mojej výzve sa mi stále ani pán Fico, ani pán Jahnátek neospravedlnili. Chrbtová kosť zrejme nemá prednosť pred volebným výsledkom (alebo miesto v ich trupoch).

P. P. S.: Poslednú tlačovú besedu k tejto téme som zakončil vtipom a na oplátku som od divákov dostal mnoho ďalších. Napríklad tento: Viete, prečo Smer získal toľko hlasov? Lebo ho volili aj hlasy podobné Ficovi :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?