reklama

Prečo podporujem protest učiteľov

Každá vláda, či ľavicová alebo pravicová, mala za posledných dvadsať rokov veľké plány so školstvom. A každá sa ich vzdala. Školstvo je, zdá sa, najvýraznejšou obeťou transformácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Dvadsaťpäť rokov po novembri 1989 sa nedá nijako nikomu vysvetliť, prečo má učiteľ členského štátu EÚ a OECD nástupný plat 405 eur (v skutočnosti ešte nižší, a do minimálnej mzdy sa mu tabuľka „dopláca“).

O význame vzdelávania a školstva by sa dali popísať tony papiera. Lenže v skutočnosti stačí jedna veta: dnešné deti budú o pár desiatok rokov riadiť túto krajinu. Investícia do ich vzdelania je teda investíciou do budúcnosti celého Slovenska.

Ak chceme kvalitnejšie školstvo, investície doň musia začať u učiteľov. Oni sú automatickými a spontánnymi oporami slobodnej, otvorenej a zvedavej spoločnosti. V západnej Európe držia vďaka svojej kúpyschopnosti knižný priemysel a kultúru, sú prvými investormi – čitateľmi tlače a sledujú situáciu v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenský učiteľ pod vplyvom jeho postupnej ostrakizácie toto postavenie stratil. Zlepšenie podmienok učiteľov nie je korupciou, ale napravením transformačnej, ekonomickej a sociálnej škody na stave zabezpečujúcom fungovanie modernej krajiny.

Nikdy nebudeme mať kvalitné školstvo, kým budeme za akceptovateľný považovať fakt, že priemerný plat učiteľa na Slovensku je len 0,47 násobku priemerného platu ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

A áno, odstránenie tohto stavu je len nutnou, nie postačujúcou podmienkou. Slovenské regionálne školstvo už nepotrebuje ďalšie jednostranné reformy od zeleného stola, ktoré sa kompletne zmenia s príchodom každej ďalšej vlády. Ale okrem riešenia platov potrebuje odpolitizovať a odstrániť všetky stranícke a politické vplyvy na svoje fungovanie. Potrebuje zastaviť strácanie sa peňazí „po ceste“ na školy. Potrebuje pravidlá, ktoré budú postavené na odbornosti a na dôvere voči učiteľom, nie na striktnej byrokratickej kontrole výstupov namiesto výsledkov. Veď nakoniec, za to, že školstvo dodnes neskolabovalo, môžeme vďačiť práve a len im, ktorí za tie slabé platy ešte stále neušli a pracujú s našimi deťmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stretávam sa aj s názorom, že učitelia si vyššie platy nezaslúžia, veď majú plno prázdnin, odučia si pár hodín a krátko po obede sú už doma. Všetkým týmto hlasom chcem odkázať: po prvé, ani to nie je pravda (aj na tie prázdniny si musia čerpať dovolenku ako ostatní, a dobrí učitelia trávia prípravou na hodinu takmer toľko času, ako výkladom spoza katedry). Ale hlavne: naše deti trávia v škole zhruba polovicu svojho aktívneho času každý deň. Škola ich formuje, vychováva, vtláča do nich svoju pečať. Ak chceme, aby dostali kvalitnú výchovu a vzdelanie, musíme hľadať kvalitných učiteľov. A dostatočné odmeňovanie síce nie je všeliekom, ale je nevyhnutnou podmienkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potrebujeme urobiť zo Slovenska krajinu excelentnosti a podporiť ľudský kapitál. Za dvadsať rokov investovali ľavicové a pravicové vlády miliardy do oddlženia bánk, do infraštruktúry a do výstavby automobiliek. Snáď sa už nájde aj vôľa na investície do ľudí.

V slobodnej spoločnosti totiž školstvo nie je len účelovým zariadením, produkujúcim kvalifikovanú pracovnú silu. Jeho obrovskou úlohou je aj to, že udržiava a šíri kritické myslenie. Nie je to fráza, ale prvý zámer školstva, od čias zavedenia povinnej školskej dochádzky v Európe. Učiteľ, ako osvietený a vzdelaný človek, bol vždy šíriteľom modernosti, informácií a znalostí, aj v tom najzapadnutejšom kúte krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasná škola je neviditeľnou, no kľúčovou štruktúrou, ochraňujúcou aj niektoré špecifické podoby a funkcie myslenia. Nejde len o samotné vzdelanie a zručnosti, ale o to, aby sme nehlúpli ako celá spoločnosť.

Preto podporujem protest učiteľov, ktorí dnes neštrajkujú len kvôli sebe, ale kvôli tomu, ako bude o pár desiatok rokov vyzerať celá naša krajina. 

 

Obrázok blogu
Juraj Miškov

Juraj Miškov

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyskúšal som si aké je to byť prvorodeným synom, bratom troch súrodencov, priateľom, partnerom, manželom a otcom. Bol som škôlkárom, pionierom, gymnazistom, vysokoškolákom. Viem, aké je to byť brigádnikom, čašníkom, novinárom, vysokoškolským učiteľom, manažérom, podnikateľom, poslancom, aj ministrom hospodárstva. Ale zistil som, že zo všetkého najdôležitejšie je žiť tak, aby mi mohli na náhrobný kameň vyryť epitaf: "Mal som šťastie, žil som šťastne". Aktuálne som aj predsedom politickej strany SKOK - Európski liberálni demokrati. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu